Obnażony mężczyzna

Jestem świeżo po obejrzeniu filmu „Roma” Alfonso Coarona. Kto jeszcze nie widział – polecam. Ktoś napisał w komentarzach, że słaby, bo nie ma golizny. Ale przecież to nie prawda, bo jest długa scena z nagim mężczyzną. Piszę o tym dlatego, że tak mogłabym nazwać ten film : „Obnażony mężczyzna”. Film ukazuje rzeczywistość, w której to kobiety są silne i odpowiedzialne, a mężczyźni zawodzą. Przede wszystkim zawodzą jako ojcowie, porzucając kobiety i przerzucając na nie cały ciężar odpowiedzialności za dzieci, które przecież spłodzili. To, co rzuca się w oczy, to ich egoizm – zainteresowani są wyłącznie zaspokajaniem własnych potrzeb i aspiracji. I jest to aż groteskowe. Mąż, który porzuca żonę i dzieci dla kochanki, nie jest zainteresowany losem swojej rodziny, ale zabiera z domu regały (zostawiając na podłodze książki i inne leżące na nich dotychczas rzeczy), ponieważ są mu potrzebne. Ale najbardziej groteskowa scena, ukazująca absurd męskich aspiracji, to ćwiczenia sztuk walki dla młodych mężczyzn, podczas których „mistrz”(przedstawiony w konwencji superbohatera) prezentuje bardzo trudną umiejętność, która wymaga niezwykłego skupienia i zaawansowanego osobistego rozwoju – stanie nieruchomo na jednej nodze z zamkniętymi oczami!!! W chwilę potem młody adept sztuk walki, który jest określany jako przyszły „wojownik”, wulgarnie i agresywnie traktuje młodą kobietę, będącą w ciąży z jego dzieckiem.

Taki obraz mężczyzny – ojca jest kreowany w tym filmie. Dodajmy, że scenariopisarz i reżyser w jednej osobie, Alfonso Coaron, oparł ten film na wątkach autobiograficznych, z czego można wnioskować, że taki właśnie obraz jest wynikiem jego doświadczeń życiowych.

Można  powiedzieć, że to obraz wybiórczy, pokazujący tylko jeden typ mężczyzn,  krzywdzący dla tych odpowiedzialnych i dojrzałych , i na pewno jest to prawda. Ale myślę, że każdy mężczyzna może skorzystać z tego filmu i przejrzeć się w nim, jak w lustrze. Tylko czy zechce?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przejdź do paska narzędzi